Запиши се за нашия информационен бюлетин, бъди в крак с културните събития!
Ще получите съобщение за потвърждение!
Нещо се обърка, опитайте да презаредите страницата!
На този свят има полза от всеки, който облекчава товара на другите.
Чарлс Дикенс
През февруари тази година Великобритания организира внушителни празненства в чест на титана на художествената литература Чарлс Дикенс. Кралицата даде прием в негова памет в Бъкингамския дворец. Британският съвет инициира световен маратон с четене на 24 текста на писателя за 24 часа. Еуфорията обхвана страни като Австралия, Аржентина, Китай, Ирак и Русия.
Дикенс е роден на 7 февруари 1812 година в Ландпорт, Англия. Житейските перипетии го сблъскват рано с непоносимите условия на труд на неговите съвременници. Това го мотивира да поеме защитата на потиснатите и да им посвети енергията на творческите си инвенции. Сред най-обичаните му произведения са „Оливър Туист“, „Трудни времена“, „Малката Дорит“, „Коледна песен“ и шедьоврите „Приказка за два града“ и „Големите надежди“. Филантропията на Дикенс е завидна и обяснява инвестициите и участието му в много благотворителни мероприятия.
Писателят умира през 1870 г. Погребват го в Уестминстърското абатство, а това противоречи на волята му – приживе той споделя, че не желае паметници в своя чест...
Не е чудно, че герои като Фейгън, Оливър Туист, Пип и Мис Хавишъм, Дейвид Копърфийлд и г-н Скрудж продължават да се радват на огромна популярност по цял свят. Много от ярките литературни персонажи на Дикенс обживяват пиеси, филми и сериали, чийто брой непрекъснато се множи.
Емблематичен е гневът на писателя срещу социалната несправедливост във викторианска Англия. Той пронизва цялото му творчество и гарантира актуалното му звучене и днес. А предизвикателствата на времето, в което живеем, налагат да помним и преосмисляме внушенията на ревностния борец срещу неравенството и бедността.
По повод годишнината от рождението на даровития англичанин „Колибри“ ще предложи на българската публика романа „Нашият общ приятел“.