Запиши се за нашия информационен бюлетин, бъди в крак с културните събития!
Ще получите съобщение за потвърждение!
Нещо се обърка, опитайте да презаредите страницата!
Международният София Филм Фест е сред най-мащабните филмови събития в Югоизточна Европа, а тазгодишното издание ще се състои в интервала 7-18-29 март. В рамките на фестивала ще се проведе и 15-ото издание на международния пазар на филмови проекти и филми София Мийтингс - от 15 до 18 март. По традиция част от програмата на София Филм Фест ще бъде представена във Варна, Бургас и Пловдив.
Официалното откриване е на 7 март от 19:00 ч. в зала 1 на НДК с българската продукция „Ага“ на режисьора Милко Лазаров, която закри 68-ото издание на Берлинале. Сред гостите на СФФ са легендата на независимото кино Вим Вендерс и култовият американски режисьор Ейбъл Ферара („Лошият лейтенант”), който ще получи Наградата на София на Столична община на гала вечер в кино „Люмиер“. Режисьорът на „Криле на желанието” и „Париж, щата Тексас” ще изнесе мастерклас и ще представи своя ретроспектива пред българската публика. Зрителите ще имат възможност да оценят и най-новия му проект – „Потапяне” (Submergence), вдъхновен от едноименния роман на Дж. М. Леджърд.
В рамките на Балканския конкурс, който има за цел да покаже най-добрите филми от региона през изминалата година, ще видим копродукцията с българско участие „Не ме докосвай“ (Touch Me Not), броени дни след като тя се увенча със „Златна мечка“ на Берлинале. Филмът на румънската режисьорка Адина Пинтилие, копродуциран от „Агитпроп“, е с премиерна прожекция на 14 март в кино „Одеон“. В балканската надпревара влизат още „Вездесъщият“ на Илиян Джевелеков и „Възвишение“ на Виктор Божинов, създаден по романа на Милен Русков.
Филмът на Алексей Герман-младши „Довлатов“ (копродукция на Русия, Полша и Сърбия) присъства в програмата „Киното днес – големите майстори“. Творбата, посветена на руския писател Сергей Довлатов, получи „Сребърна мечка“ за изключителен артистичен принос на неговата художничка и дизайнер на костюмите Елена Окопная. В програмата е включена и поредната провокация на Франсоа Озон – напрегнатият еротичен трилър „Двойният любовник”, засягащ темите за идентичността, доверието, любовта и страстта. Филмът е екранизация по романа Lives of the Twins от Джойс Каръл Оутс.
По сценарий на Дориана Леондеф, която беше гост на „Синелибри” 2017, е създаден филмът на Италия и Швейцария „Невидими цветове” – режисьор е Силвио Солдини, а главната роля е поверена на Валерия Голино. Внимание заслужава и „Невидима нишка”, новият филм на Пол Томас Андерсън („Вроден порок”), който е удостоен с 6 номинации за „Оскар” 2018. Не пропускайте продукцията на Германия и Франция „Без милост” на брилянтния режисьор и сценарист Фатих Акин. Официално предложение на Германия за номинация за чуждоезичен „Оскар“, филмът спечели награда за най-добра актриса (Даян Крюгер) в Кан 2017.
Сред литературните адаптации изпъкват още: смешно-тъжната балада „Търсач на удоволствия” на Паоло Вирдзи по романа на Майкъл Задурян; „Да обичаш Пабло” по биографичната книга на Вирджиния Валехо за прочутия колумбийски наркобарон Пабло Ескобар; „Младият Тьорлес” – първият пълнометражен игрален филм на Фолкер Шльондорф, вдъхновен от романа на Роберт Музил; френско-италианската драма „Презрението” по романа на Алберто Моравия. Режисьор на лентата е Жан-Люк Годар.
В секцията с български документални премиери присъства дебютният филм на Божина Панайотова „Червено, твърде червено” (Je Vois Rouge). Френско-българската продукция беше селектирана в панорамата на Берлинале 2018 и привлече вниманието както заради щекотливата тема, така и заради стилистиката – става дума за автодокументална драма, за чието заснемане са използвани всякакви снимачни устройства – мобилен телефон, скайп, сплит скрийн, камери за наблюдение. Авторката се опитва да разбере истината за времето на комунизма в България, за целта принуждава родителите си да се заровят в отдавна забравено минало, от което ще изскочат неподозирани истини. По думите на режисьорката „приключението се превръща в трагикомична одисея, смесваща шпионски екшън със семеен филм”. Допълнителен интерес предизвиква фактът, че майката на Божина решава да напише книга в отговор на филма, за да изложи своята версия. Прожекциите са на 15 март от 20:30 ч. във Френския културен институт и на 19 март от 18:30 ч. в Дом на киното.
Авторът на „Партиен дом” и „Български рози” Георги Тенев е сценарист и режисьор на документалния филм „Симон срещу страха (Случаят Варсано)”, посветен на едно от най-разпознаваемите лица на българската фотография и фотожурналистика. За една нощ Варсано, мълчаливият дисидент, се превръща във враг на тоталитарния режим. Тенев разкрива обстоятелствата около репресиите срещу него и причините, поради които фотографът отказва да стане герой. Премиерата на филма, продуциран от Мартичка Божилова и АГИТПРОП, е на 10 март от 18: 30 ч. в кино Люмиер Лидл.
В рамките на програмата с късометражни творби ще бъде излъчен филмът „Срам” на Петър Крумов. Освен че е талантлив режисьор и сценарист, Крумов постигна завиден успех и с дебютния си роман „Катафалка, два носорога”, издаден от „Колибри”. Гледайте „Срам” на 11 и 12 март в Дом на киното.
Друг акцент на 22-рия СФФ е документалният филм „Джейн“ - възхваляван от критиците като „хипнотизиращ“ и „забележителен“, той ще бъде излъчен за първи път път пред българската публика на специална премиера, организирана съвместно с екипа на National Geographic / FOX в България. Събитието с вход свободен е на 9 март от 18:30 часа в кино „Люмиер“.
Билетите за всички филми от програмата на фестивала са вече в продажба. Пълна информация по дни, киносалони и секции ще намерите тук: http://siff.bg/