Запиши се за нашия информационен бюлетин, бъди в крак с културните събития!
Ще получите съобщение за потвърждение!
Нещо се обърка, опитайте да презаредите страницата!
Тази година издадохме много и все силни заглавия и това не е случайно. Те са нашият реверанс към българската публика, която ни чете, следи, критикува и поощрява вече 25 години.
От съвременните български романи няма как да не отличим „Гръцко кафе” – смайващ дебют на журналистката Катерина Хапсали. Една многопластова книга, въздействаща на много нива, която претърпя няколко тиража и продължава да вълнува почитателите на новата българска проза. Немалко екземпляри от нея заминаха за чужбина, прелетяха океана и се „върнаха” при нас под формата на възторжени отзиви. Предстои да излезе вторият роман на авторката, който носи далеч по-темпераментното заглавие „Сливовиц”.
Още няколко дебюта на български автори привлякоха вниманието тази година – „Доклад на зелената амеба за химическия молив” на талантливата Велина Минкова и „Кратък и практичен наръчник по оцеляване на семейства с малки деца и други в София” на Соня Тодорова, която беше представена и в БКИ „Дом Витгенщайн“ във Виена.
Интересът към трите книги на Маргарет Мацантини, издадени у нас, винаги е бил голям, но тази година надхвърли всички очаквания. Дължим го на гостуването на авторката и нейния съпруг, Серджо Кастелито, в рамките на първото издание на кино-литературния фестивал CineLibri. Благодарение на Кастелито разтърсващите романи „Чуй ме”, „Да дойдеш на света” и „Никой не се спасява сам” живеят паралелен, филмов живот.
Същото се отнася и за книгите на Дъглас Кенеди, другия специален гост на CineLibri. Последният му издаден у нас роман, „Специални връзки”, както и по-отдавнашните издания на „Живот назаем”, „Моментът”, „Пет дни” и „Сделката” бяха сред най-продаваните ни книги през октомври и ноември.
Няма как да пренебрегнем и „Свещена билка. Тайният бележник на Фрида Кало”, големия ни летен книжен хот. Нестандартната биография на иконичната мексиканска художничка е преведена на десетки езици и е номинирана за престижната литературна награда „Планета-Каса де Америка“ за 2009 година.
Сред най-търсените ни заглавия тази година се нареждат и „На изток от рая”, „Благодатният четвъртък“, продължение на една от емблематичните творби на Стайнбек - „Улица „Консервна“, ефектният белетристичен експеримент „Любов” на Исабел Алиенде, както и „Празникът на незначителността” на Милан Кундера, искрящо с хумора си произведение, което чупи всички жанрови рамки. Бегбеде влиза в класацията с най-провокативната си, култова книга – „Любовта трае три години”, също оживяла на големия екран в рамките на CineLibri.
Голямата изненада на 2014-та, „Стогодишният старец, който скочи през прозореца и изчезна” на Юнас Юнасон, триумфира на пазара и тази година, но в съпровод с втория, не по-малко остроумен роман на шведския писател – „Неграмотното момиче, което можеше да смята”.
Справедливостта изисква да отбележим, че изминалите дванайсет месеца бяха изключително благодатни и за книгите на Давид Фоенкинос. „Деликатност”, „Шарлот” и „Спомените” намериха хиляди нови почитатели у нас. Писателят пристигна в България по повод кинофестивала „Любовта е лудост”, в чиято състезателна програма беше включена екранизацията на „Деликатност”, и представи лично своето творчество в София и Варна. За радост на българската публика през 2016-а ще издадем и най-новия му роман – „Нашите раздели”.
Децата отново се забавляваха с книжните приключения на любимите си анимационни герои – неуморната Дора, Спондж Боб и неговото ексцентрично обкръжение, да не говорим за Миньоните – техните превъплъщения нямат край!
За екипа на „Колибри” беше важно, че българското издание на прекрасната биографична книга за Уди Алън излезе навръх 80-ия му юбилей, че сензационното продължение на „Милениум” – „Онова, което не ме убива”, се появи само месец след оригиналното, че в навечерието на празниците българските читатели получиха като подарък едни от най-обсъжданите книги тази година – „Японският любовник” и „Мъже без жени”. Успехът им е предизвестен, но за него ще си говорим в края на 2016-а.
Ето я и самата класация на най-продаваните заглавия на „Колибри” за изминалата година: