След като взриви литературния пазар на самия ръб на миналата година с романа „На ръба на света” от най-непроницаемия жив постмодернист – Томас Пинчън, „Колибри” започва 2018-а с още по-амбициозен издателски план.
След като взриви литературния пазар на самия ръб на миналата година с романа „На ръба на света” от най-непроницаемия жив постмодернист – Томас Пинчън, „Колибри” започва 2018-а с още по-амбициозен издателски план.
На 17 януари (литературен клуб „Перото”, 19:00 ч.) е премиерата на фундаменталния труд на проф. Ървин Ялом – „Екзистенциална психотерапия”. Дългоочакваното заглавие интегрира клиничен опит, емпирични изследвания, философски теории и примери от световната литературата, и се явява еманация на задълбочените професионални и творчески търсения на автора. „Ние сме нашият мозък” на Дик Сваб е задълбочена биография на мозъка, превърнала се в сензационен бестселър, който отправя научно послание не само към специалистите по неврология и психология, но и към всички, любопитни да узнаят как действа сивото им вещество. У нас излиза още на 26 януари в превод на Мария Енчева.

Каквото и да се каже за Вивиан Уестуд, няма да е достатъчно. Затова скандалната й автобиографична книга, която излиза с логото на „Колибри”, е сред най-нетърпеливо чаканите заглавия тази година. Десетилетия наред спрягат Уестуд като грандамата на британската мода, една от най-влиятелните фигури в световните модни среди и пънк икона на нашето време. Ала може би на върха я държи нейната екстравагантна природа на вечна бунтарка, която не търпи норми и рамки.
Специален реверанс за ценителите на голямата поезия са сборникът с подбрани лирически творби на чилийския поет и Нобелов лауреат за литература за 1971 г. Пабло Неруда, един от великаните на любовната поезия, и новото издание на „Приказки за непослушни деца” - първата детска книжка на Жак Превер, излязла през далечната 1946 година. По случай Деня на детската книга и годишнината от рождението на ненадминатия Валери Петров „Колибри” пуска ново издание и на „Копче за сън”.
Сред перлите в короната на преводната литература тази година безспорно ще се нареди „4321”, монументална творба на Пол Остър. Едва ли някой е очаквал от автора на „Нюйоркска трилогия” и „Левиатан” социално ангажиран панорамен епос, в който действието се развива в XX век, но той е факт и вече се спряга като „изумителен шедьовър” и литературен феномен. В романа намират отражение отделни моменти от биографията на Остър, но везните натежават в полза на историческия детайл. Българското издание се очаква още през април в превод на Иглика Василева.

Сюблимната VIB (Very Important Books) поредица на „Колибри” ще набъбне със заглавия от нобелиста В. С. Найпол („Завой на реката”), Иван Тургенев („Първа любов и други повести”) и Итало Калвино („Невидимите градове”). Не е за изпускане българското издание на “A Spool of Blue Thread” („Макара със син конец”), един от най-възхваляваните романи на носителката на „Пулицър” Ан Тайлър. Писането й прилича на нея самата - не плува в макиаж. Няма да се удавите в метафори и синекдохи, нито ще разсъждавате над многозначни изречения. Но в героите й няма как да не се разпознаете.
„Колибри” ще издаде и „Смъртта на речния водач” от най-добрия съвременен австралийски писател Ричард Фланаган, чийто роман „Тесният път към далечния север” постигна феноменален успех и беше удостоен с наградата „Ман Букър“ за 2014 година. Франкофилите ще бъдат очаровани от първото българско издание на „Недоразумение в Москва”, подписано от голямата френска писателка Симон дьо Бовоар - виден интелектуалец, екзистенциален философ и вдъхновител на модерния феминизъм.

Сред летните акценти на издателството се нареждат нови заглавия от виртузония провокатор Фредерик Бегбеде („Един безкраен живот”) и прочутата френска писателка Катрин Панкол („Три целувки”). Феновете на качествения трилър също няма да скучаят на плажа. В разгара на лятото „Колибри” пуска на пазара последния засега роман на скандинавската кримикралица Камила Лекберг, който носи приказно-страховитото заглавие „Вещицата”, както и новия бестселър на Харлан Коубън „Не се отказвай”. Едно от най-интригуващите заглавия тази година е високоволтовият психотрилър „Последен изход”, чийто международен отзвук е знаменателен. Почитателите на романа, подписан от аржентинския писател Федерико Аксат (и преведен на над 30 езика!) го сравняват с най-доброто от Стивън Кинг и вече са натърпеливи да видят и филмовата му адаптация.

Любителите на умствени главоблъсканици ще останат поразени от книгата на Лиор Сушард „Четец на мисли”. Придобил световна известност като изкусен шоумен и менталист, който изумява публиката с необикновения си талант за разчитане на съзнания, за влияние върху мисленето и телекинеза, Сушард ще ви принуди да скъсате със скептицизма. През 2014 г. той беше гост на Шоуто на Слави и смая българските зрители с уникалната си дарба.
Тазгодишното издание на международния кино-литературен фестивал „Синелибри” ще бъде съпроводено със забележителни гости, кино- и литературни изненади, в т.ч. автобиографията „Хиляда живота струват повече от един” на Жан-Пол Белмондо, живата легенда на френското кино, и сборника с разкази „Рядък модел” от двукратния носител на „Оскар” Том Ханкс.
Това са само някои от заглавията, които ще ви изкушават от щандовете на книжарниците и панаирните изложения. Информация за всички предстоящи книги и събития на издателство „Колибри” ще намерите на официалната уебстраница www.colibri.bg и във фейсбук на www.facebook.com/ColibriBooks.