Запиши се за нашия информационен бюлетин, бъди в крак с културните събития!
Ще получите съобщение за потвърждение!
Нещо се обърка, опитайте да презаредите страницата!
На 15 март тази година американският писател Харлан Коубън получи Медала на Париж, връчен му на тържествена церемония в парижкото кметство от културния аташе Кристоф Жирар. Медалът, сред чиито носители са Джейн Фонда, Кармен Маура, Тони Морисън, Пол Остър, Чечилиа Бартоли, е френско отличие и знак на висока почит към артисти, които имат специален принос към културата на международно ниво. Това е последната, но далеч не единствената награда, открояваща таланта и значимостта на Харлан Коубън – писател, доказал се пред публиката и критиката като един от водещите автори на съвременния трилър.
Харлан Коубън е от онези писатели, чрез които литературните жанрове еволюират – неговите трилъри надскачат жанровата рамка и се превръщат от разплетени криминални истории в портрети на обществото и психологически анализи на неговите индивиди. Една от най-известните му книги – „Гората“ – не е само гениална съдебна симфония от десетки наслагващи се и преплитащи се истории, вибриращи между минало и настояще, но и изследване на ужаса да си жертва, на тежките травми от погребването на тайните от миналото, изследване на юридическата корупция и на чувството на вина, което понякога е единствената спояваща сила между хората. Коубън умее да жонглира със ситуациите в романите си толкова ловко, че до последната страница мистерията, която е възелът на повествованието му, остава непокътната. Семейството обикновено заема централна роля в трилърите му – може би защото точно то е онази „клетка на обществото“, в която човешките взаимоотношения са най-наситени и най-ярко могат да отразят емоционалните тенденции и проблеми на нашето общество. Романите му „Дръж се здраво“ и „Само един поглед“ се вглеждат най-вече в границите на семейството, в моралните му основания, в лъжите и изнудванията, които заедно с любовта и сигурността, го изграждат и впоследствие неминуемо го разрушават. Почти всичките му книги разгръщат сюжетите си в района на неговия роден щат – Ню Джърси, който показва противоречива и сложна Америка – от една страна, този щат е на един тунел разстояние от „центъра на цивилизацията“ Манхатън, от друга, той е много провинциален в своя битов и културен живот. Ню Джърси е идеалното място, сложният фон, където проницателните, но и твърде обременени от живота си герои на Коубън могат да попаднат в най-заплетените човешки интриги. Списание „Форбс“ твърди, че американският писател прави в книгите си това, което Алфред Хичкок е правил във филмите си – като и двамата споделят ненадминат усет към ефекта на шока, който винаги зашеметява публиката точно преди финала на творбата. Първият самостоятелен трилър на Коубън след дългата серия книги за вечно въвлечения в криминални разследвания спортен агент Майрън Болитър – „Не казвай на никого“, залага едновременно на сложността на фабулата и на стряскащите обрати на финала. Книгата е адаптирана от режисьора Гийом Кане и продуцента Люк Бесон в едноименен филм, който се оказа фаворитът на наградите „Сезар“ през 2007-а, получавайки 4 награди – за най-добър режисьор, най-добър актьор (Франсоа Клюзе), най-добър монтаж и най-добра оригинална музика. Слоганът към филма гласи: „Кажете на всички!“.
Харлан Коубън е първият писател, носител едновременно на три от най-значимите награди за криминална литература – „Едгар“, „Шеймъс“ и „Антъни“. През 2008 г. романът му „Дръж се здраво“ дебютира като номер 1 в списъка на бестселърите на вестник „Ню Йорк Таймс“. Само година след това той е и първият чуждестранен автор, който получава британското отличие за криминални книги „Бестселърна кама“. С последното си признание от кметството на Париж Харлан Коубън неоспоримо се нарежда сред писателите с най-голямо обществено влияние и принос към развитието на културата.
Вижте видео от церемонията по награждаването:
http://www.dailymotion.com/video/xhlzbb_harlan-coben_creation