Новини

23 април 2026

Обявен е победителят в конкурса за роман In Libris Veritas

Щастливи сме да обявим победителя в първото издание на конкурса на „Колибри“ IN LIBRIS VERITAS, който се осъществи по случай 35-ата годишнина на издателството.

В пощата на конкурса пристигнаха 390 имейла, съдържащи над 300 ръкописа. Те бяха прегледани от експертното жури в състав проф. Александър Кьосев, проф. Милена Кирова, Йорданка Белева и Светлозар Желев.

Ръкописът, формирал най-висока оценка след прегледите на журито, е този на Валентин Славеев, пристигнал при нас със заглавието „Панофобия“.

Определен от журито като „истинско явление“, литературен, философски и психологически, свързан и с новите AI биотехнологии и отговорностите около тях, романът сблъсква в неразрешима колизия хуманитарния и точния, природонаучен начин на мислене. Предстои да ви разказваме много за него, тъй като той ще стане част от нашия каталог. Запомнете името Валентин Славеев, защото сме уверени, че ще го чувате често.

Благодарим на всички, които взеха участие в конкурса. Тъй като резултатите на класираните на челни места са доста близки, издателството взе решение и редакторският ни екип да направи задълбочен прочит на най-високо оценените от журито романи извън конкурса. Ако сред тях се откроят още ръкописи, които планираме да издадем, ще се свържем с техните автори в най-кратки срокове.

С това ви поздравяваме по случай Световния ден на книгата и авторското право! Желаем ви вдъхновение и повече стойностна литература!